Tip 1 Diyabette Kan Şekeri Düzensizlikleri

0
1

Tip 1 diyabet, hayat boyu süren hastalıklardan olmasına karşın, hastalar doğru beslenme, düzenli egzersizler ve insülin tedavisi ile normal hayatlarına devam edebilmektedir. Ancak verilen tavsiyelere uymadan insülini yanlış şekilde ya da farklı dozda kullanan, aşırı karbonhidrat tüketen ya da tüketmesi gereken besinleri ihtiyacı olduğu miktarda almayan ve egzersizlerini aksatan hastalarda zamanla kan şekeri yükselmesi ve kan şekeri düşmesi durumları gözlenmektedir.

Tip 1 Diyabette Kan Şekeri Düşmesi

Diyabet hastaları için kan şekerinde yaşanan düşüş ve artış acil müdahale gerektiren hayati bir durumdur. Bu yüzden her nereye giderse gitsin diyabetli kişinin kolye, bilezik ve saat gibi bir aksesuarında mutlaka diyabet kimliği taşıması gerekmektedir. Diyabetli kişinin belirlenen beslenme programında bir öğünü bile atlaması ya da gün içerisinde normalden daha fazla hareket etmesi, hastalarda kan şekerinin düşmesine neden olabiliyor. Hipoglisemi belirtileri titreme, terleme, sinir hali ve renk solukluğu olarak tarif edilmektedir. Ancak hipoglisemi durumunda gerekli önlemler alınmazsa hastada bilinç kaybına yol açabilmektedir.

Hipoglisemi esnasında hastanın uygulaması gereken adımlar, hastada gözlemlenen durumlara göre farklılık gösterir. Hipogliseminin hafif olması halinde büyük bir bardak meyve suyu ya da 5-6 adet kesme şeker ılık suda eritilerek içilebilir. Eğer şeker aldıktan sonra belirtiler düzelmezse, 5-6 adet kesme şeker ılık suda eritilir ve hastaya yudum yudum içirilir. Hipoglisemi durumunda hastanın bilinci kapanırsa, hastaya ağız yolu ile şeker verilmemeli, bunun yerine kas içine glukagon enjekte edilmelidir.

Tip 1 Diyabette Kan Şekeri Yükselmesi

Diyabet hastasında sürekli yorgunluk ve halsizlik hali, yaralarda geç iyileşme, ağız kuruluğu, çok su içme gibi belirtiler varsa kan şekeri yükseliyor demektir. Kan şekeri yükselmesi durumlarında kişinin aldığı insülin takviyesi kontrol edilmelidir. Alınan insülinlerin sok kullanma tarihinde sorun yoksa doz ve uygulama tekniği kontrol edilmelidir. Alınan insülinde herhangi bir sorun yoksa hastanın gün içerisinde bol su içip içmediğini ve aldığı besinleri beslenme planına göre alıp almadığını kontrol etmesi gerekiyor. Beslenme programına uyumlu gidildiği halde hastada kan şekeri yükselmesi devam ediyorsa hastanın derhal bir doktora başvurması gerekmektedir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz