Tip 1 Diyabet Tedavi Edilebilir mi

0
4

Tip 1 diyabetin tedavisi için günümüzde gelişen teknoloji ile birkaç farklı seçenek bulunmaktadır. Ancak bu tedavilerden bazıları çok pahalı olduğu için pek yaygın olarak tercih edilmiyor. Peki, Tip 1 diyabet tedavisinde kullanılan tedavi yöntemleri nelerdir?

Tip 1 diyabet tedavisinde günümüzde en yaygın kullanılan tedavi yöntemi vücudun salgılayamadığı insülin hormonunu hastaya dışarıdan vermektir. Bu sayede hastalar dışarıdan aldıkları insülin takviyesi sayesinde vücudun kan şekeri düzeyini olması gereken seviyede sabitler. Ayrıca tedavi sırasında düzenli olarak kan şekeri düzeyi ölçülerek hastanın alması gereken insülin seviyesi de belirlenmektedir. Tedavi sürecinin ardından hastalar doğru beslenme, günlük egzersizler ve insülin takviyeleri sayesinde hayatını normal bireyler gibi sürdürebilmektedir.

Gelişen teknoloji ile birlikte Tip 1 diyabet hastalığını tamamen iyileştirecek tedavi yöntemleri de aranmaya devam ediliyor. Ancak günümüz teknolojileri ile Tip 1 diyabet hastalığı tedavileri, hastalığı tamamen ortadan kaldırmak yerine sadece vücudun ihtiyacı olan insülini yerine getiriyor. Yani hastalar hayatları boyunca dışarıdan aldıkları insüline ihtiyaç duyuyor. İnsülin takviyesi alınırken hastanın kan şekeri düzenli olarak ölçülerek tam olarak ihtiyaç duyulan insülin hastaya veriliyor. Ayrıca yapılan kan şekeri testlerine göre hastalara özel beslenme programları da oluşturuluyor.

Yapılan araştırmalar ile kan şekeri ölçüm cihazlarının kalitesi de günden güne artmaya devam ediyor. Birkaç yıl öncesine kadar çok daha yavaş ve zahmetli olan kan ölçümleri de artık küçük cihazlar sayesinde ev ortamında yapılabiliyor. Yürütülen birkaç çalışmada ise hastanın deri altı sıvısından kolayca kan şekeri ölçümü yapabilecek cihazlar geliştiriliyor. Bu cihazların en büyük faydası ise hastanın kan şekeri düzeyine göre alması gereken insülin seviyesini otomatik olarak belirlemesi. Yani hastalar her kontrol periyodunda aynı düzeyde insülin almak yerine her gün ihtiyacı kadar insülin takviyesi alabilecek.

Tip 1 diyabetin günümüzde bir başka tedavi yöntemi de adacık naklidir. Bu tedavi yönteminde uyumlu dokuya sahip bir başka kişiden alınan adacıklar Tip 1 diyabetli hastaya nakledilmektedir. Bununla birlikte laboratuvar tüpünde adacık haline dönüştürülen hücreler de hastalara nakledilebilmektedir. Ancak bu tedavi yöntemi üzerinde yapılan geliştirmeler devam ettiği için, günümüzde yaygın olarak kullanılan bir yöntem değildir. Tedavi masraflarının da pahalı olması adacık nakli yönteminin birkaç yıl sonra yaygın olarak kullanılabileceğini gösteriyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz