Tip 1 Diyabet Egzersizlerinde Dikkat Edilmesi Gerekenler

0
3

Tip 1 diyabet hastalığı, insülin ve doğru tedavi ile birlikte kontrol altına alınsa da, tedavi sürecinde yanlış adımların uygulanması hastalarda ciddi iç hastalıklara yol açmaktadır. Hastaya uygulanan insülin takviyesinin yanı sıra hastanın beslenme ve yaşam şartlarına da büyük özen göstermesi gerekiyor. Hastaların tedavi sürecinde beslenmelerine dikkat etmelerinin yanı sıra günlük sporunu da ihmal etmemesi, tip 1 diyabetin bastırılmasında büyük önem taşıyor.

Tip 1 Diyabet Egzersizlerinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Diyabet tedavisinde hastalara bir uzman tarafından özel bir egzersiz programı hazırlanmalıdır. İlk başlarda yapılacak egzersizin vücudu yormayacak şekilde günde 5-10 dakika arasında olması gerekiyor. Hasta gün geçtikçe egzersizlerini yoğunlaştırmalıdır. Hastaların egzersiz yaparken dikkat etmesi gereken birkaç da nokta bulunuyor. Öncelikle günlük yapılacak egzersizlerin aksatılmaması, tedavinin başarı sürecini hızlandırmaktadır. Bununla birlikte hastaların egzersiz sırasında pamuklu çorap tercih etmesi de gerekiyor. Egzersizden önce insülin alınması gerekiyorsa, insülin egzersiz sırasında çalışacak kasların olduğu bölgelere değil, kullanılmayan bölgelere yapılmalıdır. Hastanın egzersizlere başlamadan önce mutlaka yemek yemiş olması gerekiyor.

Egzersizler yoğunlaştıkça hastaların egzersiz sırasında kan şekeri düşmesi gibi sorunlara karşı da önlem alması gerekiyor. Bu yüzden hastalar, egzersiz öncesinde kan şekerini ölçmelidir. Eğer yapılan ölçümlerde kan şekeri düşük çıkıyorsa, egzersiz sırasında oluşabilecek aksaklıklara karşı hasta yanında meyve suyu, kesme şeker ve benzeri basit şeker içeren besinler bulundurmalıdır.

Tip 1 Diyabette Kimlerden Yardım Alınmalıdır?

Tip 1 diyabet, kan şekerini direkt olarak ilgilendirdiği için vücutta damarın olduğu her bölgeyi etkileyen bir hastalıktır. Hastaların tedavi sürecinin ardından bir hemşireden insülinin nasıl uygulanacağını profesyonel olarak öğrenmesi gerekiyor. Bununla birlikte olası durumlara karşı hasta ve hasta yakınlarının kan şekeri ölçümü, ayak bakımı ve hipoglisemi durumunda yapılması gereken konular hakkında bilgilendirilmesi gerekiyor.

Hasta kişilerin diyabet tedavisi ile birlikte bir diyetisyene de görünmesi gerekiyor. Diyetisyenden hastalığa uygun beslenme planı alınması ve bu plana uyulması gerekiyor. Hastaların yaptığı egzersizlerde de aldıkları beslenme planını göz önünde bulundurması gerekiyor. Vücuda alınan besinlerin, yapılan egzersiz ile kaybedilen enerjiyi ve besini karşılamaması

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz