Şeker Hastalığı Nedir?

0
4

Şeker Hastalığı, Vücut hücrelerinin çalışabilmesi için, vücuda alınan besinler parçalanarak karbonhidrat, protein ve yağlara ayrılır. Bunun ardından vücut içinde emilebilmek için daha küçük parçalara ayrılan bu besinler arasında en önemlisi ise basit şekerler olan ‘’glikoz’’dur. Karbonhidratların parçalanması ile elde edilen glikoz, başta beyin olmak üzere tüm organların çalışması için en önemli besindir. Mide arkasında bulunan pankreas tarafından salgılanan insülin hormonu sayesinde glikoz emilerek hücrelere iletilir.

Şeker Hastalığı Nedir?

Şeker hastalığı temel olarak pankreasın düzgün çalışamaması sonucu yeterli miktarda insülin hormonu salgılayamaması ya da üretilen insülinin yararlı şekilde kullanılamamasıdır. İnsülinin yetersiz kalması, kişinin yediği besinden gelen şekeri kullanamamasına neden olur. Bununla birlikte normalde hücreye geçerek glikojen olarak depolanması gereken şeker kandan emilemez ve kan şekerinin yükselmesine neden olur. Vücuda besin alındıktan sonra kan şekerinin artması durumunda oluşan hiperglisemi durumu, ilerleyen zamanda kişide ciddi doku ve organ hasarına yol açmaktadır.
Günümüzde yapılan araştırmalarda her 12 kişiden 1’inin şeker hastalığı taşıdığını ortaya çıkartmıştır. Ancak şeker hastalığı olan her 2 kişiden 1’i şeker hastası olduğunu dahi bilmiyor. Ülkemizde de 7.2 milyondan fazla şeker hastası olduğu düşünülmektedir. Bu şeker hastalarının da henüz 2 milyondan fazlasına tanı koyulmamıştır.

Gizli Şeker (Pre-diyabet) Nedir?

Şeker hastalığı kişinin insülin üretememesi ya da üretilen insülini kullanılmamasına ve buna bağlı olarak kan şekerinin yükselmesi durumudur. Yapılan testlerde kişinin kan şekeri normalden yüksek çıktığı halde, şeker hastası tanısı koyulacak kadar yüksek oranda değilse buna gizli şeker hastalığı adı verilmektedir. Yapılan araştırmalarda ise gizli şeker hastalığı olan kişilerin yaklaşık olarak 10 yıl sonra şeker hastası olduğu tespit edilmiştir.
Gizli şeker hastalığına sahip kişilerin, normal bireylere kıyasla kalp ve damar hastalıklarına yakalanma oranı %1,5 kat daha fazladır. Şeker hastası olan bireylerin ise bu hastalıklara yakalanma olasılığı sağlıklı bireylere kıyasla %2-4 kat daha fazladır. Gizli şeker hastalığına sahip kişiler, beslenme ve yaşam kalitesini oluşabilecek hastalığa göre düzenleyerek ilerde hastalığın şeker hastalığına dönüşmesini engelleyebilir ya da bu süreci geciktirebilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz