Kilo Vermenin Kolay Yolu Elma Sirkesi

0
3

Son zamanlarda elma sirkesi ile  kilo vermek ile ilgili birçok diyet programları öne sürülmeye başlandı. Özellikle yaz aylarında insanlar fazla kilolarının verdiği rahatsızlıktan daha fazla huzursuz oluyorlar. Ayrıca estetik kaygıları da arttıran aşırı kiloları vermenin kolay yolu elma sirkesi olabilir. Elma sirkesini deneyen birçok insan kilo verdiklerini ifade ediyor, mutfakta birçok faydaları olan elma sirkesinin popüler bir kilo kaybettirici olduğu yeni keşfedildi. Elmaların kendisi yüzyıllardır en sağlıklı meyveler arasında bulunuyor. Elmaların fermantasyonu ile üretilen sirke ise başka amaçlar için kullanılıyor. 1950’li yılların başında Amerikalı bir doktor tarafından gündeme getirilen elma sirkesinin birçok rahatsızlığa iyi geldiği farkındalığı uyanmaya başladı. Doktorun yazmış olduğu kitap çok sattı. Besin takviyelerinde elma sirkesi kullanmaya başlayan insanlar elma sirkesinin kilo verdirici özelliğini de keşfettiler. Günümüzde de elma sirkesinin birçok farklı diyet programını bulabilirsiniz. 1960 yıllarından itibaren Elma sirkesini içeren diyet programları Amerika’da çok tutulmaya başlandı. Hatta bu yıllarda lesitin yosun diyeti adı altında elma sirkesi ile beraber kullanılan yosunlar insanlara kilo kaybı ettirmeyi başardı.

Elma sirkesi Kilo Verdiriyor mu?

Doktorlar bu diyetin metabolizmayı daha da hızlandırdığını bir vücudun yağ yakma potansiyelini arttırdığını ifade ettiler, fakat günümüzde elma sirkesinin tek başına iyi bir kilo verdirici olduğu da söyleniyor. Bu konuda kanıtlanabilir bir bilimsel araştırma yoktur ama sirke içerisindeki minerallerin Enzimlerin vitaminlerin aminoasitlerin metabolizmayı arttırdığı ve su tutma oranını düşürdüğü bilinmektedir. Ayrıca elma sirkesi iyi bir iştah kesici olarak da kullanılabilir, yemeklerden önce bir bardak suyun içine 2 çorba kaşığı elma sirkesi kattığınızda ve suyu ılık olarak içtiğinizde açlık hissetmiyorsunuz! Uzmanlar Ayrıca elma sirkesinin içerisindeki yararlı bileşenlerden istifade edebilmek için filtreleme pastörize etme veya damıtma gibi işlemlerden geçirilmemesi gerektiğini ifade ediyorlar. Bazı ülkelerde elma sirkesi tablet şeklinde kullanılıyor, fakat bizim size önerimiz şişelenmiş sirke olacaktır.

Elma sirkesini Nasıl Kullanmalıyız?

Her yemekten önce bir veya iki çay kaşığı elma sirkesini bir bardak suyla karıştırarak içtiğinizde ve 15 dakika beklediğinizde metabolizmanızın hızlandığını fark edeceksiniz. Yemekleri daha kolay hazmettiğinizi göreceksiniz, bunun bilimsel bir kanıtı/ araştırması olmamasına rağmen insanlar sonuçlardan memnun kalıyor.

Elma Sirkesinin Zararları

Elma sirkesi güçlü içeriği nedeniyle aşırı oranda alındığında mideye zarar verebilir. Yüksek dozlarda alınması hipokalemi adı verilen düşük potasyum seviyelerine yol açabilir. Ayrıca ilaç kullananların doktora danıştıktan sonra ilaç etkileşimlerini inceleyerek elma sirkesini tüketmeleri önerilmektedir. Özellikle kalp hastalığı olanlar ve diyabet hastalığı olanlar bu konuda dikkatli olmalıdır, elma sirkesini sürekli kullanmanın yemek borusunda tahrişlere yol açtığı söyleniyor.  Seyreltilmemiş elma sirkesinin diş minesini incelttiği de biliniyor. Fakat yine de elma sirkesinde bol miktarda mineral enzim vitamin glikolik asit propiyonik asit ve vitamin bulunmaktadır. Diyet takviyesi olarak önerilebilir, kolesterol düşürücü özelliği vardır, sindirime yardımcı olma kan basıncını düşürmek gibi ve şeker oranını normale çekmek gibi etkileri olduğu bilinmektedir. Bu makalede elma sirkesinin yararları zararları ve kimyasal içeriklerinden söz ettik. Kilo vermek için dozun aşırıya kaçmadan öğle yemeklerinden 15 dakika önce bir bardak ılık su içine katılarak kullanılması önerilebilir. Metabolizmaya etkisini 1-2 gün içinde hissetmezseniz bu denemeyi bırakabilirsiniz. Faydasını gördüğünüzde de en çok 2 hafta sürdürmenizi tavsiye ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz