İnsülin Nedir?

0
1

İnsülin Nedir Vücuda aldığımız her türlü besin, öncelikle sindirim sisteminden geçerek parçalarına ayrılır. Bunun ardından ise vücutta bulunan çeşitli enzimler bu parçacıkları daha küçük glikoz parçalarına ayırır. Glikoz ise kan dolaşımı yolu ile bütün vücuda aktarılır ve hücrelerin çalışması için gereken enerji bu şekerin hücreler tarafından emilimi ile karşılanır. Yani vücudumuzun ana besin kaynağı besinlerin parçalanması ile elde edilen glikozdur. Ancak glikozun enerji olarak kullanılabilmesi için kandan hücrelere çekilmesi gerekmektedir.

Midenin arka tarafında bulunan pankreasta bulunan beta hücreleri insülin adlı hormonu salgılar. İnsülinin ana görevi kanda bulunan glikozu kandan ayırmak ve hücreler tarafından emilimini sağlamaktır. İnsülin sayesinde vücut hücreleri gereken besini alabildiği gibi aynı zamanda salgılanan bu hormon kan şekerinin düzenlenmesinde de görevlidir. Yani tüm insanlar yaşamını devam ettirebilmek için insüline bağımlıdır.

Diyabet hastası olmayan insanlarda her öğünden sonra pankreasta bulunan beta hücreleri insülin üretmeye ve salgılamaya başlar. Diyabet hastası olan insanlarda ise pankreasta bulunan beta hücreleri vücudun insülin ihtiyacını karşılayamaz ya da üretilen yeterli miktardaki insülin hücreler tarafından kullanılamaz. İnsülinin görevini yerine getirememesi ise başlarda kendini belli etmese de ilerleyen süreçte ciddi organ hasarına ve ölüme neden olabilmektedir. Bunun için diyabet hastaları ihtiyacı olan insülini ya da üretilen insülinin kullanılmasını sağlayan takviye ilaçları dışarıdan almak zorundadır.

Günümüz teknolojisi ile laboratuvar ortamında üretilen insülinler hap, tablet ya da benzeri şekillerde tüketilemiyor. Diyabet hastalarının ihtiyacı olan insülini özel üretilen insülin enjektörleri ile direkt olarak cilt altına sıvı şekilde enjekte etmesi gerekiyor.

Halk arasında bilinen en büyük yanlışlardan birisi de insülinin sigara, alkol ve uyuşturucu gibi bağımlılık yaptığıdır. İnsülin sağlıklı bireylerin vücudunda zaten üretildiği ve dışarıdan alınmasına gerek olmadığı için normal bireyler tarafından alınmasına gerek yoktur. Ancak diyabet hastaları ihtiyacı olan insülini üretemediği için vücudun sağlıklı şekilde yaşamını devam ettirebilmesi için insüline ihtiyaç duymaktadır.

İnsülin her ne kadar diyabet hastalığının tedavisinde kilit rol oynasa da tedavinin başarılı olması için hastaların günlük belirlenen beslenme ve egzersiz programlarına eksiksiz şekilde uyması gerekiyor. Verilen bu beslenme ve egzersiz programları insülinin etkilerini arttırmaktan ziyade vücudun kan şekerinin düzenlenmesinde etkilidir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz