Hamilelikte DNA Testi Yapılır Mı?

0
1
Hamilelikte DNA Testi Yapılır Mı
Hamilelikte DNA Testi Yapılır Mı

Hamilelikte DNA testi yapılır mı? DNA yani Deoksiribo Nükleik Asit, canlı vücuduna ebeveynler tarafından aktarılan kalıtsal özelliklerle meydana gelen genetik şifreyi içeren sisteme verilen isimdir. Bunların tümüne gen adı verilmektedir.

Hamilelikte DNA Testi Yapılır Mı?

Deoksiribo Nükleik Asit’in en belirgin başlıca özelliği ise uzun süre saklanabilmesidir. Tüm canlıların biyolojik gelişme ve faliyetlerinin verildiği nokta burasıdır.

Hamilelikte DNA testi bir kaç yıl önceye kadar mümkün değildi ancak, artık hamile kadınlarda kan testi yaparak bu olay başarıyla sonuçlandı ve günümüzde hamilelikte DNA testi yapmak mümkün. Bu durum hamile bayanları oldukça endişeye sokmasından dolayı genellikle tercih edilmiyor ancak bebeğin sağlığı için hiç bir risk arz etmemekle birlikte, bebeğin de durumu hakkında bilgi edinilmektedir.

Bebeğin anne karnında DNA’sı bilim insanları sayesinde yeni üretilmiş olan teknolojiler aracılığı ile bebeğe hiç bir zarar vermeden ve düşük riskine uğratmadan incelenebilmektedir. Bunun neticesinde babalık testi için anne karnında DNA incelenmesi yapılmasında hiç bir sorun gözetilmemektedir. Fakat gene de pek tavsiye edilmemektedir.

Hamilelikte DNA Testi Nasıl Yapılır?

Yeni meydana gelmiş olan gebeliklerde bazı çiftler arasında sürtüşme yaşanmaktadır. Bu olay aile içerisinde yahut genel çevre olarak düzenin ve sakinliğin bozulmasına sebep açarak mutsuz bir ortam yaratmaktadır. Bunun haricinde hamilelikte DNA testi yaptırmak isteyen bir çok kadınların veya erkeklerin istekleri bir kaç yıl önceye kadar reddediliyordu. Ancak günümüze gelindiğinde bu sorun tamamen ortadan kalkmış bulunmakta.

Hamileliğin 4. veya 5. haftası çiftlerin kalıtsal özelliklerinin embriyo üzerinde meydana geldiği evredir. 5. Haftanın sonlarına doğru bebekten alınan DNA örnekleri ile anne ve babadan alınan örnekler kıyaslanarak kesin bir neticeye varılır. Ancak bu süreç normal DNA testleri gibi olmayıp daha uzun vadeli olmaktadır. Yaklaşık 4 haftanın sonucunda tamamen kesin bilgiler elde edilerek test %100 olarak sonuçlanır.

Anne Karnında Babalık Testi Ücreti Ne Kadardır?

Normal koşullarda 155 dolara babalık testi yaptırmak mümkün iken anne karnında ki bebek için bu fiyat geçerli değildir. Tamamen bu evre daha zorlu olduğundan dolayı gerekli olan teknoloji ve malzemelerden ötürü masraf biraz daha artmakta.
Babalık testinin yanı sıra, kardeşlik, akrabalılık testi de yaptırılabilmekte. Akraba testleri için 545 dolar, kriminal amaçlı testler için 550 dolar ve anne karnında babalık testi yaptırmak için ise 445 doları gözden çıkarmanız gerekmektedir. Tamamen sizler için gerekli bir durum söz konusu olduğundan ötürü bu fiyatların hiç göze batacağını düşünmeyin.

Hamilelikte Babalık Testinin Önemi Nedir?

Babalık testinden ziyade yapılacak olan DNA testleri anne karnında bulunan bebeğin sağlığı açısından da oldukça önemlidir. Yapılan hamilelikte dna testi bebeğin hangi yönlerinin zayıf olduğunu göstermekle birlikte kalıtsal hastalığı hakkında da bilgi vermektedir ve erken teşhislerin kolaylaşmasını da sağlamaktadır.
Babalık testi yaptıran ebeveynler aralarında meydana gelen olaylar karşısında önlem niteliğinde bir adım atmış olurlar. Bu sonuçlar olumlu bir şekilde geri dönüt sağlarsa her iki taraf için de meydana gelmiş olan bu sıkıntının güvenle sonuçlanmasıyla son bulur.

Babalık Testinde Mahkeme Kararı

Türkiye’de babalık testleri sürecinde mahkeme kararına artık gerek duyulmamakta lakin İstanbul Üniversitesi bu durumu kapsamaktadır. İstanbul Üniversitesi’ne bağlı olan Adli Tıp Enstitüsünde gerçekleştirmek yalnızca mahkemenin onayladığı olaylar üzerinde çalışma yapmaktadırlar. Kişisel gelen hiç bir başvurular ne olduğuna bakmaksızın reddedilmektedir.
Ankara Üniversitesi’nde yapılacak olan bütün DNA testleri mahkeme kararı gerektirmeden sürdürülebilmekte. Yalnızca 1 gün içerisinde sonuçlanan bu testler 155 dolar yani 350 lira kadar bir ücreti bulunmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz