Fiziksel Aktivitenin Yararları

0
4

Diyabetik olsanız da olmasanız da, fiziksel aktivite sizi rahatsız etmede ve hastalıkları önlemede önemli bir rol oynar. Bir çok faydası şunlardır:

  • daha rahat ve fiziksel olarak formda hissetmek;
  • daha iyi kilo kontrolü;
  • azalmış bir osteoporoz ve artrit riski;
  • azalmış kardiyovasküler hastalık riski ( kısa ve orta vadede düşük kan basıncı , kandaki
  • düşük kolesterol ve trigliserit seviyeleri);
  • stres azaltma ve daha fazla özgüven;
  • daha fazla enerji ve refah hissi;
  • daha fazla özgüven ve daha iyi bir yaşam kalitesi. 

Fiziksel aktivite ve diyabet

Fiziksel aktivite , vücudun dokularının harekete duyarlılığını artırarak insülinin etkinliğini arttırır . Bu etki egzersiz sonrası birkaç saat devam eder . Ayrıca, egzersiz sırasında çalışan kaslar kandaki seviyeyi düşüren glikoz (şeker) yakar.

Fiziksel olarak aktif olmak, uzun vadeli diyabet komplikasyonlarını önlemeye yardımcı olur. Prediyabetli insanlar diyabetin başlangıcını geciktirebilir.

Tip 1 diyabetiniz varsa:

Çalışmalara göre, egzersiz tip 1 olan insanlar için kan şekeri (şeker) kontrolü üzerinde olumlu bir etkiye sahip değildir, ancak yukarıda açıklanan diğer bütün yararları sağlar. Bununla birlikte, son zamanlarda yapılan birkaç çalışma, tip 1 diyabetli çocuklarda ve ergenlerde fiziksel aktiviteyi arttırdıktan sonra glise edilmiş hemoglobin (A1C) düşüşlerini göstermiştir .

Tip 1 diyabet hastalarının çoğu için, hareketsiz olma, sağlıkları için fiziksel olarak aktif olmaktan çok daha kötüdür.

Tip 2 diyabetiniz varsa:

Tip 2 diyabet hastaları için egzersiz, yukarıda belirtilen diğer yararlara ek olarak, genellikle kan şekeri (şeker) seviyelerini kontrol etmeye yardımcı olur.

Bazı tip 2 şeker hastaları, egzersiz yoluyla kan şekeri (şeker) seviyelerini hedef değerlerin içine bile getirebilir ve ilaçları tamamen önleyebilir veya gereken dozu azaltabilir.

Fiziksel aktivite, dengeli bir diyet ve ilaçla aynı şekilde diyabet tedavisinin ayrılmaz bir parçasıdır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz