Ciğer Üşütmesi

0
176
Ciğer Üşütmesi
Ciğer Üşütmesi

Sağlık denilince akla sadece gündelik işlerimizi yerine getirebileceğimiz kadar bir zindelik durumu gelmemelidir. Kişinin mevcut genel vücut sağlığı, top yekun bir vücut sağlığı olarak algılanmalıdır. Binlerce yıl öncesinden zamanımıza gelen hastalıklar ile olan mücadele, modern tıp olarak günümüzde adını almıştır diyebiliriz. Ancak yine bilinmelidir ki; modern tıp adı ile anılan ve teknolojinin bize kazandırdığı tedavi yöntemlerinin yanı sıra her zaman için elimizin altında bulunan doğadan elde edilen bitkisel ürünler de başucu ilaçları olarak görülmektedir. Pek çoğunun doğada bulunduğu gibi çayı, yağı gibi dönüşümleri ile tüketildiğini bilmekteyiz. Bunun yanı sıra hemen her hastalığa karşı farklı doğal ürünlerin de varlığı söz konusudur. Ciğer Üşütmesi Nasıl Geçer Ve Sağlıklı Bir Vücudu Korumak İçin Neler Yapılmalıdır?

Ciğer Üşütmesi Ve Sağlıklı Bir Vücudu Korumak

Konumuzun giriş kısmında değinildiği üzere sağlık konusu sadece hastalıklar ile olan mücadele olarak görülmemelidir. Bunun yanı sıra mevcut sağlığımızı da korumak ve hatta olabilecek en iyi vücut sağlığı kompozisyonuna doğru ilerleyen bir yaşam şekli olarak da düşünülmelidir. Özellikle genç olarak tabir edebileceğimiz yaş diliminden itibaren bu şekilde vücuda ve sağlığa önem verilmesi beraberinde ilerleyen yaşlarda çok daha kısıtlı bir hastalık sürecini, dayanıklı bir vücut yapısını ve elbette çok daha sağlıklı bir yaşlanmayı beraberinde getirecektir.

Ülkemizde ve dünyada yapılan pek çok araştırmada ve istatistiksel çalışmalarda insan populasyonun en ciddi sorunları arasında akciğer hastalıkları gelmektedir. Özellikle yaygın tütün ve tütün mamulü kullanımı ve hatta kullanmayanların dahi tütün mamullerinin dumanını soluması bile son derece ciddi akciğer hastalıklarına davetiye çıkarmaktadır. Bilinen en tehlikeli akciğer hastalığı olan akciğer kanserinin ilk etmenleri arasında da tütün kullanımı olduğu hemen her kesim tarafından bilinmektedir. Benzer şekilde akciğerlerin direkt olarak yaşam kaynağımız olan kalp ile olan ilişkisi, oksijen kaynağına olan erişim yolumuz olması kısaca hayata bağlandığımız temel organları arasında olduğunu da bilmeyen yoktur. Ve yine bilinmesi gereken bir diğer husus ise ciğerlerimizin ne denli hassas organlarımız olduğudur. Öyle ki genç yaşlı her bireyin bu konuda gerekli ölçüde bilinç düzeyine eriştirilmesi konusunda ciddi çalışmalar yapılmaktadır.

Bahsi geçen hassasiyet aslına bakıldığında sadece bilinen dış etmenler değil aynı zamanda farkında dahi olunamayan olası hastalık etmenleri de eklenebilir. Bu etmenler arasında soğuk algınlığı akciğerlerin birincil düşmanıdır. Özellikle farkında dahi olunmadan ciğerleri üşütmek basit bir hastalık olarak görünse de ilerlemesi halinde zatürre ve hatta verem gibi hastalıklara da dönüşebilmektedir.

Ciğer Üşütmesi Nedir?

Ciğer üşütmesi tabiri ile anılan alt solunum yolu hastalıkları, akciğer yapısının direkt olarak bozulmasına, balgam adını verdiğimiz sekresyona neden olabilmektedir. Balgam kimilerince sadece ciğer üşütmesi nedeni ile değil aynı zamanda daha önceden geçirilen var ise rahatsızların ortaya çıkmasına ve yine olası tütün kullanımı ve direkt olarak ciğerlere giden dumanın verdiği bütün rahatsızların ortaya çıkmasına da neden olabilmektedir. Kaba bir tabirler basit bir ciğer üşütmesi beraberinde henüz ortaya çıkmayan pek çok hastalık ile mücadele etme zorunluluğuna ve hatta bu hastalıkların hızla ilerleyerek vücudun diğer organlarının işleyişlerinin bozulmasına neden olmaktadır.

Peki, bütün bu sorunların önlenmesi, ortaya çıkmadan tedbir alınması mümkün müdür? Olası hastalık durumunda tedavi maksatlı neler yapabiliriz? Elbette ki ciğer üşütmesi gibi bir durum anında müdahale edilmesi gereken bir hastalık gözüyle bakılmalıdır. Hele ki, kimilerinin yaptığı gibi yatarım geçer ya da kendiliğinden geçer nasıl olsa mantığı son derece tehlikelidir. Bilinmelidir ki erken teşhisin yanı sıra, zamanında yapılmayan bütün müdahaleler ilerleyen dönemlerde daha önce de değinildiği gibi çok daha ciddi sorunlara neden olabilmektedir.

Ciğer Üşütmesine Ne İyi Gelir?

Hastalığın başlangıç evresi olarak kabul edebileceğimiz bu hassas dönemde ciğer üşütmesine ne iyi gelir sorusunu önce kendimize sormalıyız. Doğadan temin edebileceğimiz çok sayıda bitkinin bu konuda bizlere yardımcı olabileceğini bilmeliyiz. Zencefil, kekik, bal, okaliptüs bitkisi, karabiber ilk aklımıza gelmesi gereken ve kolaylıkla erişebileceğimiz ürünlerdir. Ciğer üşütmesinin bir sonucu olarak karşılaşacak olduğumuz burun tıkanıklığı için okaliptüs bitkisi veya özünü taşıyan kurutulmuş yapraklarını kullanabiliriz.

Belki de bilinen en şifalı doğal ürün olarak da kabul edilen bal ise bu konuda bize ilk yardım ekibi gibi yardımcı olacaktır. Doğal bir antibiyotik olmasının yanı sıra, üst ve alt solunum yollarındaki ağrı ve göğüs sancısına da direkt olarak rahatlama etkisi yaratacaktır.

Kekik bitkisi kolaylıkla aktardan temin edilebilen, son derece lezzetli çayı yapılabilen bir bitki olmasının yanı sıra, ciğer üşütmesi ve buna eşlik eden bronşit, grip, alt ve üst solunum yolu rahatsızlıklarında imdadımıza yetişmektedir. Ciğer üşütmesi tedavisi aşamasında muhakkak kekik çayını denemelisiniz. Dilerseniz içine bir dilim limon atarak ya da taze limon suyu ile karışım elde ederek çok daha lezzetli bir içecek haline de getirebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz