Benzoil Peroksit Faydaları Ve Kullanımı

0
6
Benzoil Peroksit Faydaları Ve Kullanımı
Benzoil Peroksit Faydaları Ve Kullanımı

Benzoil peroksit içeren birçok sivilce kremi ve ilacı her ne kadar eczanelerde reçetesiz olarak satılabiliyor olsa da kullanım öncesinde doktor tavsiyesi alınması önemlidir. Benzoil peroksit tedavisi ve benzoil peroksit kullanımı ile ilgili bilmeniz gerekenler ise şunlardır:

Benzoil Peroksit Ürün Çeşitleri

Bu bileşiği içerisinde bulunduran birbirinden farklı birçok ürün bulunmaktadır. Sivilce kremi, jel, pomad, köpük, losyon ve yüz temizleme ürünleri içerisinde bol miktarda bulunmaktadır. Hatta bazı yüz maskeleri içerisinde bile bu bileşik bulunabilmekte.

Size ve cildinize en uygun ürünü seçmeniz ve kullanımını doğru şekilde yapmanız büyük önem içermektedir. Bu nedenle doktorunuzun görüşünü almanız önemlidir.

Dozaj

Bileşiği içeren sivilce kremleri ve ilaçlar içerisinde ortalama olarak %2.5 ile %10 arasında bulunmaktadır. İçeriğinde %5 veya %10 bileşiği bulunduran ilaçların sivilcelere karşı çok daha etkili olduğu yapılan araştırmalar ile kanıtlanmıştır. Fakat hassas ciltler için %2.5 bileşik bulunduran kremler önerilmektedir.

Cilt kurucu özelliği sayesinde ilk olarak düşük dozaj ile başlanarak zamanla dozajın arttırılması cildiniz için çok daha sağlıklı olacaktır. Ayrıca alerjik ciltleri ayırt etmek içinde ilk olarak düşük doz kullanılmalıdır.

Diğer Tedaviler

Bileşiğin sivilceleri azaltmak ve kurutmak özelliği sayesinde diğer tedaviler ile beraberde kullanılabilir. Salisilik asit, antibiyotik (eythromiycin, clindamycin) veya retinoid (adapalene) gibi maddeler ile beraber kullanımı da olmaktadır. Fakat diğer maddeler ile beraber kullanımı için kesinlikle doktor kararı olmalıdır. Aksi durumda büyük cilt problemleri ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Ayrıca esas tedavinin etkisini yok edebilir ve tedaviyi tersine çevirebilirsiniz.

Yapılan çalışmalarda bu bileşiği içeren kremlerin retinoid ile birlikte kullanımı tedavi oranının %59 oranında arttırdığını gözlemlenmiştir.

Benzoil Peroksit Kullanımı

Bu bileşiği kullanırken özellikle ağız, göz, burun ve dudak gibi hassas bölgelerden uzak tutulması büyük önem arz etmektedir. Cildinizdeki hassas bölgelere bileşiğin teması halinde bol suyla durulamanız gerekmektedir.

Bileşiği içeren ilaçların kullanım süresi ise genellikle günde bir kere ile sınırlıdır. Benzoil Peroksit kullanımı ile ilgili daha detaylı bilgiyi ilacın kutusundan, ilacın prospektüsünden ve doktorunuzdan alabilirsiniz. İlacın düzenli ve doğru kullanımı dışında faydalı sonuç alamazsınız.

Tedavi Süresi

Benzoil Peroksit tedavi süresi cilt sorunlarının büyüklüğüne bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Fakat genellikle tedavi süresi 2 ile 3 ay arasında değişiklik göstermektedir. İlaçların kullanımına başlanan ilk haftalar ciltte kızarıklık benzeri yan etkiler ortaya çıkabilir. İlk bir ay sonrasında ise sivilcelerdeki azalma gözle görülür duruma gelecektir.

Benzoil Peroksit Yan Etkileri

Bileşiğin çok ciddi yan etkileri bulunmamaktadır. Fakat aşırı kullanımda, hassas ciltlerde ve alerjik durumlarda bazı yan etkiler ortaya çıkabilmektedir. Benzoil Peroksit Yan Etkileri:

Ciltte Kuruluk

Özellikle yüksek dozda veya yüksek sıklıkta kullanımında ciltte kuruma ve kızarıklığa yol açabilir. Ciltte kuruluk etkisini yağ içermeyen nemlendiriciler ile engellenebilir. Fakat ciltte kuruluk rahatsızlığı artarsa ve devam ederse bileşiğin kullanımı azaltılarak tedavi devam ettirilmelidir.

Beyazlatıcı Etkisi

Bileşiğin renk açıcı etkisi mevcut. Özellikle kumaşlara temasına dikkat edilmesi gerekmektedir. Geceleri uyumadan önce kremi kullanıyorsanız kremin tam olarak kurumasını beklemelisiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz